YENİ ORDUYU BİZ YETİŞTİRELİM / M.KORAY ERYAŞA

Askeri casusluk davalarından cezalar alan, ardından beraat eden Emekli Kurmay Deniz Albay Koray Eryaşa, "Bizleri akademisyen olarak alsınlar" dedi.

10.08.2016

 

YENİ ORDUYU BİZ YETİŞTİRELİM / M.KORAY ERYAŞA


Kumpas davalarının önemli isimlerinden, Balyoz ve askeri casusluk davalarından cezalar alan, ardından beraat eden emekli Kurmay Deniz Albay Koray Eryaşa, "Fethullançı kamikazeler var" demişti. Darbe teşebbüsünden sonra kumpas mağdurlarının eski rütbelerinde göreve dönmelerinin gelecekte sorun yaratabileceğini belirten Eryaşa, "Bu nedenle boşalan askeri eğitim kadrolarına bizleri akademisyen olarak alsınlar, ordumuzu biz yetiştirelim. Normal eğitimle asker yetiştirilmez" dedi.

İzmir'in Foça İlçesi'ndeki Batı Görev Grup Komutanlığı'nda 3'üncü Hücumbot Komodoru olarak görev yapan Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa'nın başarılarla dolu meslek hayatı, 3 Ağustos 2010 tarihinde İstanbul merkezli Askeri Casusluk soruşturmasıyla kabusa döndü. Eryaşa, bu suçtan gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmaya başladıktan 1 yıl sonra, bu kez 22 Eylül 2011 tarihinde Balyoz Davası kapsamında tutuklandı.

HEM CEZALAR HEM DE BERAAT KARARLARI PEŞ PEŞE

Silivri'deki yargılama sırasında "Genelkurmay bize ihanet etti" sözünden dolayı, Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği Eryaşa'dan şikayetçi oldu. 'Hakaret' suçundan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle, 3'üncü Kolordu Komutanlığı askeri mahkemesinde de yargılanmaya başladı. Peş peşe açılan 3 davadan yargılanan Koray Eryaşa, 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki casusluk davasında 2 Ağustos 2012 tarihinde 5 yıl 7 ay ceza aldı.

Bir ay sonra Eylül 2012 tarihinde bu kez 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Balyoz davasından 16 yıl hapis cezasına mahkum oldu. Koray Eryaşa, Yargıtay'ın cezaları onamasıyla, emekliye sevk edildi. Ancak özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin 17- 25 Aralık sürecinde kapatılmasıyla, Koray Eryaşa için bu kez, peş peşe sevindiren haberler geldi. Koray Eryaşa, ilk olarak, “Genelkurmay bize ihanet etti" sözleriyle hakaret ettiği için yargılandığı davadan beraat etti. Sadece 1 gün sonra bu kez 236 askerle birlikte yeniden yargılandığı Balyoz Davası'ndan İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etti. Koray Eryaşa, İstanbul merkezli 58 sanıklı askeri casusluk davasında, aldığı 5 yıl 7 aylık hapis cezasını cezaevinde tamamlayan tek asker oldu.
Devamı için
http://odatv.com/yeni-orduyu-biz-yetistirelim-1008161200.html


HALKIN SESİ

Bizim yolumuzu çizen, içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk Milleti ve bir de milletler tarihinin bin bir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir. Mustafa Kemal Paşa
Ender Erdemil
12.07.2016

© 2016 HALK DAYANIŞMASI