ÖZÜR DİLENEN DÖNEMİN TÜRKİYE'YE MALİYETİ ÇOK YÜKSEK

Devleti yönetenler, yaptıkları hatalar nedeniyle çok ağır bedeller ödendikten sonra çıkıp sadece özür dileyemezler.

07.08.2016

ÖZÜR DİLENEN DÖNEMİN TÜRKİYE'YE MALİYETİ ÇOK YÜKSEK

CAN ATAKLI

Cumhurbaşkanı Erdoğan kimilerine göre büyük bir “erdem göstererek” cemaat konusunda kandırıldığını söyleyip özür diledi.

Erdoğan'dan “beklenmeyen” bir davranışmış bu, ciddiye alınmalıymış, bir samimiyet gösterisiymiş.
Öyle bir şey yok.
Erdoğan, özür dilediği dönemde yaptıklarının Türkiye'ye olan maliyetini elbette çok iyi biliyor ve hızla o dönemi unutturmaya, aklanmaya çalışıyor.
İnsanlar elbette hataları için özür dileyebilirler.
Bu “erdemli” bir davranış olarak da görülebilir.
Ancak özür kişiseldir.
Devleti yönetenler, yaptıkları hatalar nedeniyle çok ağır bedeller ödendikten sonra çıkıp sadece özür dileyemezler.
Gereğini yaparlar, “ben bu ülkeyi yönetemedim” diyerek istifa ederler.
Hafızamız zayıf olduğundan mı, yoksa işimize mi gelmiyor, yakın geçmişte yaşananları hiç konuşmuyoruz bile.
Oysa yakın geçmişte yapılan hatalar nedeniyle Türkiye çok ağır bir maliyet altına girdi, bu bedelin ne kadar sürede ve ne şekilde ödeneceğini ise henüz bilmiyoruz.
“Siz değil miydiniz cemaatle iş tutan, bunları devlete yerleştiren, her türlü pis işlerine göz yuman” diyerek içimizi boşaltırız ama sonuç alamayız.
Çünkü karşımızda ne yaparsa yapsın sadece ve sadece Tayyip Erdoğan'a inanan, AKP'yi bile yok sayan, duygusal ajitasyon ve kazandığı özgüvenle ülkenin en büyük gücü olduğuna inanan bir kesim var.
O halde akılla, mantıkla ve inandırıcılıkla “özrün arkasındaki büyük bedeli” ortaya koymamız gerek.
Sondan başlayalım;
268 KİŞİ ŞEHİT OLDU: Yıllar süren yardım ve yataklık sonucu cemaat denilen habis ur darbe yapmaya kalkışacak kadar güçlendi. Bir gecede 268 kişi şehit edildi. Bunlara yine Türk vatandaşı olan darbecilerden ölenler dahil değil.
PKK TERÖRÜ AZDI: 2000'li yılların başlarında neredeyse yok olmuş olan PKK terörü şimdi anlaşılıyor ki cemaatin katkıları sayesinde yeniden ortaya çıktı. Yüzlerce askerimizi, polisimizi ve masum vatandaşımızı şehit verdik. Yine Türk vatandaşı olan binlerce kişi de terörist oldukları gerekçesiyle öldürüldü.
MİLYONLARIN GELECEĞİ ÇALINDI: Sınav skandalları ortaya çıktığında Erdoğan “Ben ikna oldum, her şey pırıl pırıl” demişti. Oysa anlaşıldı ki yıllardır cemaatçiler her türlü sınavda soruları çalıyorlar ve üniversitelerden devlet memurluğuna, askerlikten polisliğe her sınavda kendi adamlarını yerleştiriyorlar. Bu nedenle milyonlarca kişinin geleceği de çalınmış oldu. Yarım puanla üniversiteye giremeyen ya da hiç istemediği bir yerde okumak zorunda kalan gençlerden, öğretmen olamayan, askerliğe adım atamayan, polis olma şansını kaybeden o milyonların çalınan hayatlarını geri vermek mümkün mü?
ORDU PERİŞAN EDİLDİ: Şimdi “kandırıldığını” söyleyen Erdoğan Ergenekon ve Balyoz davalarının “avukatı” olduğunu söylerken ordu sinsice kemiriliyordu. “Kandırılarak” geçen yıllar sonunda ortada bir ordu kalmadığı görüldü. İçten çökertilen orduda sonunda iş darbeye kadar vardırıldı.
RÜŞVET YOLSUZLUK ARŞA ÇIKTI: Cemaat iş iktidardan aldığı güçle dünyasına egemen oldu. Cemaatten icazet alınmadan ne Türkiye içinde ne yurtdışında kimse iş alamıyordu. İş dünyası iş alabilmek için cemaate yaltaklanmak ve hayli ciddi miktarlarda paralar ödemek zorundaydı.“Çalıyorlar ama çalışıyorlar” sözü aslında cemaatin yarattığı rüşvet ekonomisinin adıydı. Bundan elbette iktidar partisinin çeşitli kesimleri de çok yararlandı, bir gecede dolar milyonerleri çıktı ortaya.
Konuları artırabilirsiniz.
Ancak sanıyorum bu kadar örneğin bile Türkiye'ye ne büyük bir bedel çıkarıldığını göstermektedir.
O halde “özür diledi, daha ne istiyorsunuz” sözlerine kulak tıkamak ve ısrarla açılan bu hasarın hesabını sormak zorundayız.
Sadece ölenlerin hesabını bile veremeyecek olanların “Biz de insanız, pardon” deme hakları yoktur.


http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/can-atakli/ozur-dilenen-donemin-turkiyeye-maliyeti-cok-yuksek-


HALKIN SESİ

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye... Yaşasın Kemalist Devrim... Yaşasın Milli Birleşik cephe... Dövüşe, dövüşe yürünecek işin Türkçesi budur.
Gazanfer Eryüksel

© 2016 HALK DAYANIŞMASI