MUHALEFETE GEREK YOK,ERDOĞAN'I AKP İNDİRECEK

Daha önceki yazılarımı hatırlayan okurlar bilecektir, cemaat ile mücadelede Erdoğan'ın giderek yalnız kaldığını, Erdoğan'ın arkasındaki tek gücün, o da şimdilik, halk desteği olduğunu ve bu yalnızlık sonunda Erdoğan'ın tasfiye edilebileceğini yazdım.

18.09.2016

Muhalefete gerek yok, Erdoğan'ı AKP indirecek

Perşembe akşamı uzun bir aradan sonra ilk kez Ulusal Kanal ekranındaydım. Filiz Atıcı'nın sunduğu “Ne yapmalı?” programına konuk olarak katıldım.
Cemaatin ipliğini pazara çıkaran “İmamların öcü” kitabını yazan ama cemaatçi diye gözaltına alınan Yavuz Selim Demirağ ile Rıza Zelyut da konuktu.
Bir de ilk kez karşılaştığım Ömer Turan isimli bir gazeteci vardı.
Meğer bu gazeteci AKP'nin “Erdoğancı” kesiminin hızlı savunuculardan biriymiş.
Program boyunca “akılalmaz” sözler söyledi, “inanılmaz itiraflarda” bulundu ve dehşet kehanetler yaptı.
Daha önceki yazılarımı hatırlayan okurlar bilecektir, cemaat ile mücadelede Erdoğan'ın giderek yalnız kaldığını, Erdoğan'ın arkasındaki tek gücün, o da şimdilik, halk desteği olduğunu ve bu yalnızlık sonunda Erdoğan'ın tasfiye edilebileceğini yazdım.
Ulusal Kanal'daki programdan sonra kesin kanaatim şudur; “Erdoğan'ın vadesi doluyor. Üstelik kendisini muhalefet değil bizzat AKP indirecek. Belki de çok yakında.”
Farklı analizleri daha sonraki günlerde yaparım, bugün sizlere Ömer Turan adlı “saraycı” gazetecinin söylediklerinden satır başları sunacağım.
Kararınızı kendiniz verin.
Ömer Turan Erdoğan'ın sarayda “tek başına” kaldığını söyledi. Ona göre şu an AKP ve devlet içinde FETÖ'ye karşı mücadele eden tek kişi Erdoğan.
Turan, hükümetin içinden direnişle karşılaşıldığını, bazı bakanların gözaltlarına engel olduklarını, milletvekillerinin savcı ve hakimleri tehdit bile ettiklerini söyledi.
Saray gazetecisine göre Türkiye İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana işgal altında. Bugüne kadar gelen bütün iktidarlara Amerika izin verdi. Erdoğan da Amerika'dan izin almasa Başbakan olamazdı. Amerika Erdoğan'ın yanına üç grubu denge olarak koyduktan sonra bu izni verdi.
Ömer Turan AKP içinde üç kesim olduğunu söyleyerek bunları İrancılar, cemaatçiler ve Kürtçüler olarak ayırdı. Bu üç grup kendi aralarında anlaşamasalar bile belli zamanlarda ittifaklar yapıyormuş
Saray gazetecisi program boyunca çok ciddi kehanetlerde bulundu. Örneğin “akılalmaz şeyler olacak” diyerek bazı bakanların ve çok önemli isimlerin de gözaltına alınacağını söyleyerek “Siyasete ve medyaya sıra şimdi geliyor herkes çok şaşıracak” dedi.
Ömer Polat'a göre Gül-Hoca- Atalay troykası Erdoğan'a karşı çalışıyor. Ama bunların tabanda bir karşılığı yok. Ayrıca AKP içinde 40 kadar milletvekili de cemaatin talimatıyla hareket edebilir.
Davutoğlu'nun Başbakan olması halinde önce “darbeye gerek kalmazdı” diyen Ömer Turan ardından “Zaten olsa bile bu darbe başarılı olurdu” dedikten sonra şu ilginç saptamayı yaptı; “darbe başarılı olsa Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar kim olacaktı sanıyorsunuz. Yine AKP içinden birileri olacaktı, ama çok şükür ki başarılı olamadılar.”
Ömer Turan'ın ilginç söylemlerinden biri de Tayip Erdoğan'ı Atatürk'le eş tutmasıydı. Turan Erdoğan'ın da Atatürk gibi çok zor şartlar altında bir Kurtuluş Savaşı verdiğini söyledi.
Bütün bunları dinledikten sonra, daha önce kimi saraycı kimi AKP'ci gazetecilerin, siyasetçilerin söylediklerini de zihnimden geçirdiğimde, görüyorum ki Erdoğan artık yolun sonuna geliyor.
Eğer çok ustaca bir plan yapıp başarılı olmazsa, muhalefete bile gerek kalmadan AKP Erdoğan'ın işini kendi bitirecek.

Can ATAKLI

17 Eylül 2016 

ANALİZ


HALKIN SESİ

Cumhuriyet ilmen, fikren, bedenen yüksek seciyeli muhafızlar ister... Ne mutlu Türküm diyene!!!
Haluk CİĞERİM
09.07.2016

© 2016 HALK DAYANIŞMASI