Meclis Araştırma Komisyonu...

Yasama kurumu olan TBMM'de bir konu komisyona havale edilirse, bilinmeli ki oradan sağlıklı sonuç çıkmaz. 

16.10.2016

Meclis Araştırma Komisyonu...

Yavuz Selim DEMİRAĞ


Yasama kurumu olan TBMM'de bir konu komisyona havale edilirse, bilinmeli ki oradan sağlıklı sonuç çıkmaz. Nitekim Recep Tayyip Erdoğan bile "O komisyonlardan sonuç çıkmaz" sözleri ile durumu yansıtmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi için Meclis'te bir komisyon kuruldu. 4 Ekim'de başkanlık seçimi yapıldı ve AKP'nin dayatması ile Reşat Petek başkan seçildi.

Kamuoyu Petek'in başkanlığını benimsemediyse de "ben yaptım oldu"zihniyetindeki AKP'nin umrunda değil. Peki bu Reşat Petek kim? 28 Şubat sürecinde mağdur olduğunu iddia eden emekli hakimi kumpas davaları esnasında tanıdık. Son 7 yıldır televizyon ekranlarının yıldızı oldu. Hukukçu kimliği ile önce FETÖ'nün bugün kapatılmış olan kanallarında ardından AKP'nin havuz ekranları derken merkez olarak bilinen CNN, HaberTürk ve NTV'de arz-ı endam ederek Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Odatv gibi kumpasların ne derece tehlikeli darbe planları olduğunu vurgulayarak emekliliğini unutup hükümler veriyordu.

Yalnız değildi Petek... Ekranlarda kurulan infaz mahkemelerinde yanına eskimiş bir savcı alarak iddia makamına oturturdu. Ahmet Gündel ismindeki bu savcı şimdi ortalıkta görünmüyor.

Hakim ve savcıdan sonra müdahil avukatlar sıralarında ise tetikçilerden oluşan ve gazeteci kimliği taşıyan Nazlı Ilıcak, Mehmet Baransu, Salih Tuna, Kurtuluş Tayız, Ahmet Altan, Yasemin Çongar gibiler taarruz ederek saldırırlardı. Beş konuğun katıldığı programlarda savunma makamında ya tutukluların bir avukatı ya da davaları yakından takip eden gazeteci olarak ben otururdum. Üçü direkt olarak bizi susturmak için saldırır, diğeri dinliyormuş gibi yapıp "Bu da kim? Kim gönderdi?" aşağılaması ile infazı gerçekleştirirdi. Program sunucusunu bile tehdit edercesine azarlar ve iplerin ellerinde olduğunu hatırlatırlardı.

Az çekmedik bunlardan, mide krampları arasında programı bitirdiğimizde yüksek perdeden "Bilmediğiniz şeyler var. Böyle giderseniz sizin de başınıza bir şeyler gelebilir" mealindeki sözler ile aba altından sopa göstermekten de geri durmazlardı. Şimdi FETÖ olan örgütün adı çok değil bir yıl öncesine kadar hizmet hareketi, cemaat, camia olarak bilinir ve bu örgütün Pensilvanya'daki başı olan meczubun avukatlığını da yüklenirlerdi. 17-25 Aralık'tan sonra Reşat Petek gücün hükümette olduğunu kavrayıp FETÖ'cülükten uzak durdu. Ama savcısı Ahmet Gündel vazgeçmedi sevdasından. Petek, AKP'den Burdur Milletvekili olarak ödüllendirildi. "Darbelerin bilir kişisi" olarak yine ekranlarda... Bir dönem"Hocaefendi" diye hitap ettiği kişinin talimatı ile yapılan darbe girişimini araştıran komisyonun başında. Ekim ayı çalışma takviminde dinlenecek olan şahıslar ise şöyle;

Mustafa Önsel-E.Jan. Kur. Alb- Yazar, Prof. Dr. Şafak Ertan- Polis Akademisi Başkan Yrd., Prof. Dr. Mustafa Öztürk- Çukurova Üniversitesi Öğr. Gör., Şahin Tin (Ak Parti Denizli Mv.), Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, E. İçişleri Bakanı Efkan Ala, E. Bakan Mehmet Ağar, Gazeteci Fehmi Koru, Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, E. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, E. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, E. Mv. Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Gazeteci Nevzat Bayhan, Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Yavuz Çobanoğlu Tunceli Üniversitesi-Yazar, Prof. Dr. Ekrem Keleş-Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı, Yavuz Selim Demirağ-Yazar Gazeteci, Ali Bardakoğlu-E. Diyanet İşleri Başkanı, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara-Şehir Üniv. Dekanı, Nedim Şener-Gazeteci, Diyarbakır Beld. Başkanı Gülten Kışanak, E. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, Hüseyin Gülerce-Gazeteci, Aleksandr Dugin-Putin'in Danışmanı, Emin Arslan-E. Emniyet Genel Müd.Yrd., Prof. Dr. Sönmez Kutlu-İlahiyat Mezhepler Tarihi, Tayyibe Gülek, Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Ziya İlgen-Cumhurbaşkanının eniştesi, E. MİT Müsteşarı Emre Taner, E. MİT Müsteşar Yrd. Fikret Acar, Zonguldak Emniyet Müdürü Osman Ak.

***

Çeşni olsun diye mi yoksa "İmamların Öcü" kitabının yazarı olarak mı çağırdılar bilmem. "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" sözlerinin halen duvarında yazılı olan Meclis'e "devlet ebed-i müddettir" şiarına inandığım için gideceğim. Bakalım Komisyon Başkanı Reşat Petek benden özür dileyecek mi? Takvime göre Perşembe günü idi sıram. Komisyonun Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ telefon ile arayarak 18 Ekim Salı günü saat 15:00'te gelmemi talep etti.

Seyreyleyelim Salı'yı...

Not: 15 Ekim Cumartesi saat 19:30'da Maltepe Türk Ocağı'nda 15 Temmuz darbesinin öncesi ve sonrasını anlatıp kitaplarımı imzalayacağım. Vakti müsait olan İstanbulluları beklerim.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/meclis-arastirma-komisyonu-40091yy.htm


HALKIN SESİ

Cumhuriyet ilmen, fikren, bedenen yüksek seciyeli muhafızlar ister... Ne mutlu Türküm diyene!!!
Haluk CİĞERİM
09.07.2016

© 2016 HALK DAYANIŞMASI